Brandýs nad Labem

Brandýs nad Labem je město nedaleko Prahy v rovinatém Polabí (13 km od Černého Mostu po rychlostní silnici R10 směrem na Mladou Boleslav a dále do Krkonoš, Liberce či Českého ráje), od počátku 60. let tvoří jedno město se sousední Starou Boleslaví (nyní mají dohromady cca 17 tisíc obyvatel a jsou městem s nejdelším názvem v České republice). Mezi městy bývalo kdysi zřejmě i dost řevnivosti, ale to snad už je minulostí. Obě části odděluje řeka Labe, měla by proběhnout dlouho odkládaná rekonstrukce a výstavba soustavy mostů, které je naopak spojují, dokončení plánováno na rok 2012. Starý most z konce 19. století byl bohužel zcela zlikovidován, nepodařil se jeho zápis mezi památky. Do roku 1960 býval Brandýs okresním městem, nyní je pověřenou obcí (tzv. „malý okres“). Má tu své katedry Pedagogická fakulta UK, jsou zde vysokoškolské koleje, gymnázium J. S. Machara, Vyšší odborná škola a Střední zdravotnická škola Mills, Střední zemědělská škola aj. Brandýs má rovněž průmyslovou tradici (výroba zemědělských strojů – František Melichar, později BSS) a i nyní je zde rozsáhlá průmyslová zóna.
Stará Boleslav je starší a slavná díky zavraždění svatého Václava a tradicím (znovu obnovených) náboženských poutí (28. září). Je zde m.j. bazilika sv. Václava a kostel Panny Marie s Paládiem země české. V okolí jsou možnosti k rekreaci (koupání – Proboštská jezera, cyklistika, tenis, areál v Houšťce aj.).
U příležitosti Svatováclavské pouti navštívil dne 28.9.2009 Starou Boleslav papež Benedikt XVI. Webové stránky o návštěvě Jeho Svatosti v ČR .
Brandýs má v historii i protestantskou tradici (Krajíři z Krajku) a měl rovněž významnou židovskou komunitu – dosud se zde nachází starý židovských hřbitov a budova synagogy. Obě části dvouměstí mají i vojenskou tradici, v současnosti sídlí armáda ve Staré Boleslavi. Ve městě pobývali často i příslušníci rodu Habsburků, včetně posledního z nich na trůně, Karla I. V roce 2008 město udělilo čestné občanství dr. Ottovi von Habsburg. Město bývalo i oblíbeným místem Rudolfa II., místem lovu a setkání panovníků. To se týká především brandýského zámku. Ten je nyní v majetku města, které se ho snaží postupně opravovat a rozšiřovat jeho expozice. Utrpěl značně za minulého režimu, stejně jako část středu města, která byla „modernizována“ univerzální panelákovou výstavbou. Zámek je možné navštívit a prohlédnout si, konají se tu i občasné koncerty, výstavy a jiné kulturní akce, lze na něm uzavřít sňatek. Z dalších památek je zde několik kostelů (obrácení sv. Pavla, sv. Petra, sv. Vavřince), renesanční budova bývalé katovny a Muzeum. Pro rozvoj města, zejm. sportu, má význam Polabská cyklostezka, která vede po levém břehu Labe mezi Kostelcem n/L a Lázněmi Toušeň a pak až do Čelákovic.

Odkazy
Oficiální stránky města
Knihovna Eduarda Petišky